2025-02-09

Megszegett szabályok, dobogó szívek: Az irodalmi rosszfiúk mágneses vonzása

Sziasztok!

Gondolkodtatok már azon, hogy miért is vonzódunk annyira a könyvek rosszfiúihoz? Tudom, tudom, a valóságban ők nem éppen a legideálisabb partnerek lennènek, de a lapokon mégis egészen másképp fest a helyzet. Legyen szó a titokzatos, sötét múltú lovagokról, a pimasz ármánykodókról, vagy a látszólag érzéketlen, belül mégis mély érzelmeket rejtő hősökről, valamiért mindannyiunk szívét megdobogtatják. 
De mi áll pontosan ennek a titokzatos vonzalomnak a hátterében? 
Nos, ezekre a kérdésekre keressük most a választ. Fogd meg a kedvenc meleg italodat, helyezkedj el egy kényelmes fotelben vagy a kedvenc olvasó helyeden, és merüljünk el együtt a könyves rosszfiúk birodalmában és fejtsük meg a rejtélyt!


Mi teszi a rosszfiút vonzóvá? 

📌 A tiltott gyümölcs csábítása

A rosszfiú egyik legnagyobb vonzereje egyszerűen az, hogy tilos. A normákon kívüli világot képviselik, kevésbé hétköznapi életet élnek. Ők azok, akik nem félnek ellenszegülni a szabályoknak, akik a saját fejük után mennek, és ezzel egy egyfajta szabadságot, kalandot csempésznek az életünkbe.
Gondoljunk csak olyan karakterekre, mint  Damon Salvatore a Vámpírnaplókból . A peremen élnek, és egy részünk, talán csak a legkisebb részünk, közvetlenül mellettük akar lenni.

📌 A titokzatosság ereje

A rosszfiúk gyakran titokzatosak, rejtélyesek. Nem adják könnyen magukat, és ez a megfejthetetlen aura igencsak vonzóvá teszi őket. Szeretjük ezeket a karaktereket kibogozni, a felszín alá nézni és felfedezni a sebezhető, érző lelküket, amik mélyen a kemény külső alatt rejtőznek. 
Ezek a karakterek olyanok, mint egy jól felépített rejtvény, és mi szeretjük a jó fejtörőket, különösen, ha a jutalom egy olyan románc, ami feperzseli a lelkünket. Gondoljunk csak Rhysand-ra a Tüskék és rózsák udvarából, vagy a klasszikus Büszkeség és Balítèletből Mr. Darcy-ra, aki ugyan nem a szó szoros értelmében vett rosszfiú, de a karaktere nagyon jól lefedi a rejtélyes és titokzatos típusú férfit.

📌 A “meg tudom” illúziója

Valljuk be, legtöbbünk a lelkünk mélyén, kicsit romantikusak vagyunk, és szeretjük a “meg tudom változtatni” illúzióját fenntartani. 
Mi, olvasók, gyakran látjuk bennük a jót, egy eltemetett kedvességet, egy csipetnyi sebezhetőséget, amely csak arra vár, hogy feltárják. Szeretünk hinni abban, hogy az a bizonyos “jó” bennük is ott van, csak valakinek elő kell csalogatnia. Ezért izgatottan várunk, és szurkolunk nekik, abban a reményben, hogy a főhősnő szerelme lesz a főhős  átalakulásának katalizátora. Gondoljunk csak Damien-re a Papírhattyú című műből.

📌 A biztonságos izgalom

Persze, a valóságban egy ilyen kapcsolat igencsak problémás lenne. De a könyvek lapjain biztonságos távolságból élhetjük át ezt a fajta izgalmat, anélkül, hogy valódi következményekkel kellene szembesülnünk. Ez az, ami igazán  csábítóvá teszi a fiúkat – a kaland, a veszély, mindez egy biztonságos "csomagban".

❗❗❗Figyelem❗❗❗

Természetesen fontos észben tartani, hogy a fikció és a valóság két különböző dolog. Bár lehet, hogy elbűvölnek minket a rosszfiúk a könyvek lapjain, DE ez nem jelenti azt, hogy ugyanazokat a tulajdonságokat keressük egy valós partnerben is! Ilyen téren , irodalmi kirándulásaink biztonságosak, a narratíván belül vannak, és lehetőséget kínálnak összetett érzelmek és fantáziák felfedezésére valós kockázatok nélkül.


Most pedig tekintsük át a "rosszfiúk" evolúcióját, azaz hogyan is változtak meg az  irodalomban az idők során. Míg a klasszikus "rosszfiúk" gyakran a társadalmi normák ellen lázadtak, a modern változataik inkább a belső démonjaikkal küzdenek.

A " Rosszfiú" Archetípus Változása az Időben: Klasszikus vs Modern Rosszfiú

A "rosszfiú" archetípusa időtlen, de a megjelenése és a kapcsolódó tulajdonságok folyamatosan változnak a társadalmi normák és elvárások függvényében. A különbségek megértéséhez érdemes megnéznünk a klasszikus és a modern férfiak jellemzőit, és azt, hogy milyen társadalmi változások hatnak rájuk.

Klasszikus Rosszfiúk:

  • Jellemzők:
  • Külső: Gyakorlatilag vonzó, de ápolatlan, "vad" megjelenésű. A külső megjelenésük a lázadó, a konvenciókat elutasító életmódjuk tükrében.
  • Viselkedés:
  • Titokzatos, zárkózott, nehezen kiismerhető.
  • Impulzív, kiszámíthatatlan, hajlamos a kockázatvállalásra.
  • Szabályszegő, tekintélyellenes, gyakran törvénytelen dolgokba keveredik.
  • Érzelmileg elérhetetlen, nehezen mutatja ki az érzéseit.
  • Gyakran cinikus, pesszimista világnézetű.
  • Motiváció:
  • A szabadság iránti vágy, a kötöttségek elutasítása.
  • A társadalmi igazságtalanságok elleni lázadás.
  • A fájdalmas múlt feldolgozása (gyakrabban közvetett módon).
A klasszikus rosszfiúk gyakran a romantika és a viktoránus kor termékei, ahol a társadalmi konvenciók szigorúak voltak, és a lázadás vonzó alternatívát jelentett. A társadalom elvárásaihoz való igazodás hiánya, a szenvedélyes, de elfojtott érzelmek ábrázolása volt jellemző rájuk.

Modern Rosszfiúk:

  • Jellemzők:
  • Külső: Továbbra is vonzó, de a megjelenésük tudatosabb, ápoltabb. A "rosszaság" inkább a stílusukban, a tetoválásaikban, piercingekben mutatkozik meg. ( De ez természetes nem mindenkire igaz )
  • Viselkedés:
  • Bonyolultabb személyiségük van, mint a klasszikus rosszfiúknak. A titokzatosság megmaradt, de a sebezhetőség is megjelenhet.
  • Impulzívabbak, de a döntéseik mögött gyakran valamilyen motiváció is húzódik.
  • Szabályszegők, de a szabályszegés oka gyakran egy konkrét cél, érték védelme.
  • Érzelmileg elérhetőbbek, képesek a mélyebb kapcsolatokra, de küzdenek az intimitással, elköteleződéssel.
  • Gyakran szorongók, ami a "kemény" külső mögött rejtőzik.
  • Motiváció:
  • A múlt traumáinak feldolgozása, a bűntudat enyhítése.
  • A szeretet, elfogadás iránti vágy, amit nehezen tudnak kifejezni.
  • A társadalmi igazságtalanságok elleni harc, az elesettek védelme. (Gyakrabban, mint a klasszikus rosszfiúknál)
A modern rosszfiúk a változó társadalmi normák és a pszichológiai tudatosság növekedésének eredményei. A hangsúly a karakter komplexitásán, a motivációin és a sebezhetőségén van. A társadalom elfogadóbbá vált a különféle identitásokkal és viselkedésformákkal szemben, így a "rosszfiú" is sokszínűbbé válhatott. Fontos szempont, hogy a modern olvasók már nem idealizálják a klasszikus "férfi" ideált, hanem a valódi férfi érzelmeket, a fejlődést és a megváltást keresik a karakterekben.


Összefoglalva

A "rosszfiú" archetípusa folyamatosan változik, alkalmazkodva a társadalmi normákhoz és elvárásokhoz. Míg a klasszikus rosszfiú a lázadás, a titokzatosság és az érzelmi elérhetetlenség megtestesítője volt, addig a modern rosszfiú komplexebb személyiség, aki küzd a múlt traumájával, esetleg mentális problémával és a társadalmi elvárásokkal. Mindkét változat vonzó az olvasók számára, de más okokból. A klasszikus rosszfiú a szabadság és a szenvedély iránti vágyat testesíti meg, míg a modern rosszfiú a sebezhetőségével, a fejlődési lehetőségével és a megváltás lehetőségével vonzza magához a női olvasókat.
Elmondhatjuk, hogy a nemi szerepek változása is hozzájárult a " rosszfiúk " átalakulásához, illetve a  közösségi média, az online világ új lehetőségeket teremtett a "rosszfiú" archetípusának megjelenésére. A virtuális térben könnyebb a szabályszegés, a titkolózás, és a lázadás.

Hoztam nektek néhány példát a klasszikustól egészen a modern rosszfiúkig. Érdemes megemlítenem, hogy ez csak az én szubjektív véleményem, és természetesen mindenki másnak más lehet az "ideális" rosszfiú, de még ebben az archetípusban is van több féle zsáner, amelyben különböző férfiak kapnak szerepet, akikre ráhúzhatjuk a rosszfiú szerepet, de nem mindegy, hogy kinek mekkora is a bűne, illetve mennyire tudott fejlődni a karaktere a sztori elejétől a történet végéig.

Vágjunk is bele!


Klasszikus rosszfiúk:

📌Heathcliff (Emily Brontë: Üvöltő szelek): A megtestesült vad és kegyetlen szenvedély jellemzi. Képes a pusztításra szerelem nevében is. Heathcliff a bosszúvágytól vezérelve rombolja szét saját és mások életét. Az érzelmi manipuláció nagymestere, és a társadalmi normákra is fittyet hány. 
📌Mr. Darcy (Jane Austen: Büszkeség és balítélet): Eleinte arrogáns és megközelíthetetlen, de a felszín alatt érző szív rejtőzik. Felszínesen ítélkezik és a társadalmi különbségek foglya. A jellemének fejlődése és a Lizzie iránti kitartó szerelme miatt válik a nagykönyv szerint "jó rosszfiúvá".
📌Rhett Butler (Margaret Mitchell: Elfújta a szél): Cinikus, sármos, és a társadalmi konvenciókra fittyet hány. Rhett a polgárháború zűrzavarában is megőrzi a humorát, ami különösen vonzóvá teszi az olvasók szemében.
 
Modern és kortárs rosszfiúk:

📌Rhysand (Sarah J. Maas: Tüskék és rózsák udvara): A fantasy világ "rosszfiúja", aki mély sebeket hordoz, rejtélyes, hatalmas, és megkérdőjelezhető módszerekkel éri el a céljait. A felszín alatt azonban sebezhető és gondoskodó.
📌Damon Salvatore (LJ Smith: Vámpírnaplók): A modern vámpírmítosz "rosszfiúja". Veszélyes, impulzív, önző, és nem riad vissza az erőszaktól. A testvére, Stefan ellentéte, és a főhős iránti megszállottsága teszi őt igazán izgalmassá.
📌Hardin Scott (Anna Todd: After ​– Miután (Miután 1.) Egy tipikus "bad boy" a new adult irodalomból. Zűrös családi háttér, lázadó viselkedés, és nehezen köteleződik el. A fejlődése és a sebezhetősége ad neki mélységet.
📌Kaz Brekker (Leigh Bardugo: Six ​of Crows – Hat varjú (Hat varjú 1.) (Grisaverzum): Egy bűnöző zseni, aki hidegvérű, számító és rejtélyes. A traumatikus múltja és a lojalitása a csapatához teszi őt a "szürke" karakterek nagyszerű képviselőjévé.

"Rosszfiúk" komplexebb árnyalatokkal: 

📌Jay Gatsby (F. Scott Fitzgerald: A nagy Gatsby:) A gazdagság mögött rejtőző szívszorongató vágyakozás és a múltba menekülés teszi őt tragikus, mégis vonzó alakká. A "rosszasága" a megtévesztésben és az elérhetetlen álom kergetésében rejlik. 
📌Perselus Piton (JK Rowling: Harry Potter sorozat): Ő az a férfi, akinek motivációi sokáig rejtve maradnak. A gyűlölet és a szeretet közötti feszültség, valamint a Lily iránti áldozata teszi őt az egyik legmegosztóbb, mégis legemlékezetesebb karakterré a sorozatban. 


Mit gondoltok a témáról?
Melyek a kedvenc "rosszfiú" karaktereitek az irodalomban? Mint, ahogy már fentebb is írtam, számtalan "bad boys" típus van, a dark romance zsánertől kezdve a dark fantasyn át, a gótikus irodalmon túl , egészen a történelmi romantikus történetekig.
Mondjátok el, mi az, ami miatt ti is szeretitek a könyvek árnyékos oldalát! 


Remélem tetszett ez a rövid "lélekbúvárkodás" a könyves rosszfiúk világában! Hamarosan ismét jelentkezem egy újabb olvasmányos témával! 

Ne feledjètek hogy a könyvekben minden lehetséges, és egy kis "rosszaság" néha jót tesz a lelkünknek! ;)

2025-02-07

Lis Ohtears - Fulladás (Atlantisz 2.)

"Vajon milyen csapás érhet egy lányt, aki temetőből lop? Esetleg kísértetek vagy élőholtak fognak üldözni?"



Kiadó: Magánkiadás 
Megjelenés éve: 2024 ott
Oldalszám: 184



Fülszöveg 

Lex és Lilias történte.

Mindig érdekelt a mitológia és minden, ami a fantasy világhoz kapcsolódott.
Így, amikor a parton rátaláltam egy sellőre, azonnal hazarángattam magammal.
Csakhogy Lex egészen más, mint a mesékből megismert karakterek.
Szívdölesztően néz ki, de ha kinyitja a száját, akkor a modora hagy némi kivetnivalót maga után.
Ő haza akar jutni, nekem szükségem van a tudására. Mind a ketten megkaphatjuk, amit akarunk. Legalábbis, ha addig nem fojtjuk meg egymást.


Vélemény 

Az írónőtől az Örvény volt az első könyv, amit olvastam és már akkor felkeltette a figyelmemet a jelenlegi mű főhőse Lex. Míg, az első rész, inkább Atlantiszon játszódik és ott Lex egy másik arcát ismerhetjük meg, addig a Fulladásban a száműzött koronaherceg varázsereje elvesztése mellett, az emberi világban is kell, hogy boldoguljon. 
Imádtam az első szótól az utolsóig.
Nem túlzás azt mondanom, hogy habár nagyon szerettem az első részét is a sztorinak, de a második része minden elvárásomat felülmúlta. Egyetlen hibát tudnék kiemelni, méghozzá, azt, hogy túl gyorsan vége lett. Szívesen olvastam volna még vagy 200 oldalon keresztül Lex és Lil történetèt.

A sztori igazából ugyan ott folytatódik, ahol az első rész abba maradt. Lexet kidobja az örvény, majd magába fordulva, kifáradva fekszik a homokos tengerparton. 
A csillagok állása aznap este, nem éppen Lilnek kedveztek, vagy mégis? Nem mindenki mondhatja el magáról, hogy szakítás után, talál egy sellőt, majd el is rabolja és fogva is tartja őt.
Tehát Lilre rámosolygott a szerencse Lex képében, Lexet viszont Lilias által bűntette az élet továbbra is. Melyik sellő lehet olyan szerencsés vagy éppen szerencsétlen, aki éppen a balatoni incidenst buzgón kutató fiatal nő markában köt ki?
A nyelvi kommunikáció hiánya számtalan vicces helyzetet szül. Lil mérhetetlenül drága varázskönyve segítségével boszorkányságra adja a fejét és elkészíti a csodaszert, amit finnyás hercegünknek meg kéne innia.... ám ahogy lenni szokott ez sem megy olyan simán, így Lil sajátos módszerhez folyamodik.


Lex hamar felismerte, hogy a varázskönyv atlantiszról származik, vagy legalábbis olyan írhatta, aki ott élt. Mindenáron magáènak szerette volna tudni, így alkut kötnek Liliassal. Azzal azonban nem számolt, hogy ezzel az egyezséggel megpecsètelődött a sorsuk is. 
Lex karaktere összetettebb, mint korábban gondoltuk. Megvan az arrogáns, lekezelő stílusa, ám a Lilel és családjával töltött idő alatt, olyan érzések is felszínre kerülnek, amiről ő azt hitte, hogy soha nem fogja már megtapasztalni újra.
Lilt az első perctől kezdve kedveltem. Egy erős és szerethető karakter, aki nem hisz a véletlenben, tűzön - vízen átviszi azt amit akar és ő Atlantiszról szeretne többet megtudni, az ottani életről, Szofiról és egy idő után magáról Lexről. Ahogy telik az idő a két fiatal egyre közelebb kerül egymáshoz, ám Lex fél beismerni, hogy több is van köztük, mint amit legelőször gondolt. 
A történet vége izgalmasra sikeredett, az első részből már megismert öltönyös férfiak itt is megjelennek, és mint egy igazi férfi, Lex velük megy, hogy magára hagyja az összetört szívű Lilt, azért mert túl gyáva volt ahhoz, hogy szembenèzzen azzal, hogy valaki képes önmagáèrt szeretni őt.

Az intézményben vörös hajú barátunk rájön, hogy nem minden úgy van, ahogy azt korábban mondták neki és megtudja, hogy kísérleti céllal hozták ide. Mivel Lexet senki sem tarthatja fogva és még ő sem képes elárulnia a saját népét, bravúros szökéssel meglóg és egyenesen Lilhez megy.
De, dráma és feszültség nélkül nincs is igazi történet, az írónő pedig gondoskodott kellő mennyiségű izgalomról és váratlan fordulatokról. Lex büszkeségèt fèlredobva segítséget kér Dermtől, aki vonakodva, de mégis segít testvèrèvel és Szofival együtt.
Lil időközben csalivá avanzsálódik, és még kap egy emlékezetes ajándékot is a karjába. Habár Lexnek el van zárva az ereje, a Lil iránti érzései és az iránta való aggodalma olyan erőt szabadít fel benne, amiről szerintem nem is tudta, hogy lehetséges. Noha, az ereje nem tért vissza, azért egy igen  hatásos belépőt produkált. És legyünk őszinték, melyik nő ne örülne egy ilyen belépőnek,  egy olyan férfitól aki, ha kell a Holdat is lehozná neki.
Az utolsó oldalakon pörögtek az események, végig nagyon izgalmas volt és zseniálisan oldotta meg az írónő a legnagyobb kérdést, hogy Lex , hogyan jut vissza Atlantiszba, ha egyáltalán visszamegy....
A történet vége nagyon aranyos, bársonykènt simogatta a lelkem. Lex végre rájött, hogy méltó párja Lilnek, és hogy ő minden hibája ellenére, egy szerethető férfi.


Örültem, hogy egy rövid időre találkozhattunk az első rész főhőseivel, jó volt újra látni őket. Lex és Derm egy hosszú ideje húzódó konfliktust tudott végre megbeszélni és ezzel együtt sikerült lezárni a fájó múltat is.
Maradtak bennem megválaszolatlan kérdések, többek között, hogy ki írta a könyvet, mikor fog kitörni a háború Atlantiszon, vagy ha Lex visszamegy, hogyan fogják majd fogadni, mi lesz Lillel, ha elfoglalja a helyét a királyságban? Bízom benne, hogy ezekre a kérdésekre is hamarosan megkapjuk a választ.

Az Örvény eredetileg 2019-ben, majd egy átdolgozottabb és bővítettebb formában 2022-ben jelent meg a Book Dreams kiadó gondozásában, a Fulladás pedig 2024-ben Magánkiadásban. Ez idő alatt az írónő írásmódja sokkal kifinomultabb lett, noha az első rész is szép, kerek mondatokat és gyönyörű leírásokat tartalmazott, ám második része, jobban ráment a kapcsolatokra, az érzelmek különböző kifejezésère. Olykor kicsit mélyebb hangvételű leírásokat, párbeszédeket is kaptunk, főleg, amikor Lex a családjáról beszélt. Nagyon nehéz gyermekkora volt, ami az egész életére kihatással volt. Most, hogy ismerjük Lex történetèt, legalábbis annak egy részét, jobban tudunk azonosulni vele.

A történet végig fenntartja a figyelmünket. Gyorsan lehet vele haladni, gördülékeny az írásmód, elevenek a szereplők. Lehet őket szeretni, vagy éppen utálni, mert lesz olyan, aki szép számmal tesz is érte. A mű rövidsége ellenére az írónő, egy nagyon különleges és egyedi történetet alkotott ismét. Nem túlzás azt mondanom, hogy örülnék, ha Lex és Lil története folytatódna, hiszen Lexnek, valamilyen szinten állást kell majd foglalnia a közelgő események tükrében, lévén, hogy ő a Gránit királyság egyetlen koronahercege.


Összességében a Fulladás, egy szuper fantasy történetet, ahol minden a helyén van. Humoros, izgalmas, és érzelmes olvasmány. A karakterek szép jellemfejlődèsen mennek keresztül, ez leginkább Lexen látszik meg a legjobban. A pozitív változás ellenére, nem lett karakteridegen és nem is ment át rózsaszín mamuszos férfiba. Lex megtalálta a helyét és szabadjára engedte igazi természetét. Lil családja fantasztikus, imádtam az aggódó nagybácsit. A két főhős között nagyon jól működik a kémia, szinte izzott az e-olvasóm. Pont annyi testiség van benne, amennyi szükséges..se több, se kevesebb. A szerelmi jelenetek nem mennek a történet rovására. Az írónő az erotikus jeleneteket érzékien ábrázolja, aminek köszönhetően tényleg elhisszük, hogy őket az ég is egymásnak teremtette. Lex egy igazi alfa típus, ami a szexuális dolgokat illeti, de cseppet sem önző. Odaadó és mindig figyel Lilre. Ha már, az érzelmeket másképpen nem tudja kifejezni, ezekben a jelenetekben mindent belead. Csak semmi pironkodás, és szem lesütès.
A Fulladás méltó folytatása az első résznek, remélem hamarosan újra találkozhatunk kedvenc sellőinkkel és visszatèrhetünk Atlantiszba is.

Szívből ajánlom mindenkinek, aki olvasta az Örvényt, aki szereti a fantasyt vagy éppen a sellőket. Azoknak, akik egy kis kikapcsolódásra vágynak és csak élvezni szeretnék az olvasást, miközben elmerülnek egy másik világban.


E. M. Miller - A ​négyek bandája ( A Bartal-Park rejtélye )

"Odafordult a szobába helyezett kis asztalhoz, elővett egy lapot. Vigyázva, hogy ne a szálló emblémája legyen feltüntetve. Írni kezdett...