" [...] az embereknél nagyon erős a múlt nyomása a jelen idő felé, és legtöbbször ez az, ami meghatározza az életüket."
Ez a könyv nem csupán egy olvasmány, hanem egy utazás két világ határán! Juhász Bálint regénye, "A kapu", egy varázslatos párhuzamos univerzumba repít minket, ahol a mese és a valóság összefonódik. Két fiatal pixin kalandjait követhetjük nyomon, akik egy fontos küldetés során humorral, tanulságokkal és spirituális fejlődéssel teli úton haladnak. A mű nemcsak szórakoztat, hanem gondolkodásra is ösztönöz, rámutatva a személyes felelősségvállalás fontosságára arra, hogy mindannyian képesek vagyunk tenni a világért.
Fülszöveg
A párhuzamosan játszódó cselekmény egy varázsvilágba és a mai valóságba repíti az olvasót. A játékos meseszerű világ fiatal főhősei miután rájuk rónak egy nagyon fontos feladatot, sok vicces és tanulságos kalandon keresztül jutnak el a végkifejletig, ami a két világ összefonódását eredményezi.
A történet szemléletformáló hatású, hisz végig vezeti az olvasót egy spiritualitás fejlődési úton végül pedig személyes felelősségvállalásra és tenni akarásra sarkal.
Vélemény
Szeretném megköszönni a Magyar könyv is magyar termék mozgalom alapítóinak Sky S.T. írónőnek, Dvariecki Bálintnak és a Helma kiadónak a bizalmat és a lehetőséget, hogy elolvashattam a "A kapu" című művet
"A kapu" egy nagyon különleges és jól felépített fantasy regény, de mondhatnám meseregènynek is, hiszen mind a két kategóriába beletartozik. A szerző csodálatos módon mutatja be az általa kitalált világot. Olvasás közben látjuk, érezzük őket, mintha mi is részesei lennénk a pixinek világának. A két főhős manó Zorgó és Boncor egy a Földhöz hasonló helyen élnek, ám K’āiná mégis sok mindenben különbözik. A karakterek egyediek és szerethetőek, engem azzal fogott meg rögtön a szerző, hogy a manók avagy a pixinnek az antropomorf állatokhoz hasonlítanak, amik olyan állatok, amelyek emberi tulajdonságokkal rendelkeznek. Egy magamfajta anime rajongóknak ez hatalmas pluszt pontot jelentett. De, térjünk is vissza magára a meseregényre.
Ez nem egy hétköznapi történet, a szerző a könyv végén utal is rá, sőt ki is jelenti, hogy ez inkább önsegítő mű, mintsem kimondottan gyermekregény. És teljes mértékben igaza van Juhász Bálintnak, hiszen a pixinnek révén mi is egy önismereti utazásra indulunk, ahol megismerjük a csodálatos varázsvilágot és bepillantást nyerünk a földi életbe is, ami a jövőre nézve nem kecsegtet túl sok jóval. A kalandok során megismerjük a tündèket és az ő világukat, ellátogatunk egy szorgos kis csapathoz, amik első hallásra lehetnének a méhek is, de még náluk is egy sokkal fejlettebb fajjal ismerkedünk meg, akik megmutatják a társadalmuk működését is. A tündèk verse csodálatos volt és a sorok között megbújik az igazság, hogy az emberek, azaz mi lehetünk azok, akik még tudnak tenni egy szebb jövőért. És íme- e remek kis versike:
"Ősi lények nyomdokában botorkál e teremtmény, a mi időnk már leáldozott, így hát övék a remény.Büszke fajok próbálkoztak, s minden próba füstbe ment, nincsen már több választásunk, hinnünk kell majd az embert.Gyarló lénye vigaszt nem nyújt, a sötétség már közeleg, kapzsisággal átitatva éli le az életet.Ne hibáztasd, hisz gyerek ő még, mi is voltunk ilyenek, e gyermekben a fény is ott ég, ilyenek az emberekE sötétségből fényt kovácsol s ez emberi hagyaték, de setét felhők komorsága dalolja, hogy itt a vég.Izzó parázs gyullad lángra s világítja a lelkét, Fényt hozva majd világokra, megváltja a legvégétMindek közül a leggyarlóbbra maradt ez a feladat, az ember lesz az, ki visszahozza a rég elvesztett álmokat.Segítsük hát gyermekünket, s legyünk mi a támasza,minden világ egyensúlya így tér közénk majd vissza."
Érdekes volt olvasni, ahogy az úgymond utópikus varázslatos világukból kiszakadva megtudják, hogy az emberek egymás ellen fordulnak, háborúkat vívnak egymással és saját maguk pusztítják a Földet. Küldetésük célja, hogy létrehozzanak egy kaput és kapcsolatba lépjenek az emberekkel. A szerző ügyesen vezetett végig minket ezen a nem mindennapi megbízatáson, ahol a pixinnek és egyéb varázslatos lények mellett szépen lassan hozta be az embereket , és a majd későbbiekben fontos szerepet játszó gyerekeket. Vajon tényleg sikerül véghez vinniük a pixinneknek a küldetésüket? A vége igazi függővég, ami arra ösztönöz minket, hogy folytassuk a kalandunkat a kedves kis manóinkkal.
A történet gördülékeny, gyorsan lehet vele haladni. Hamar beszippant minket. A nyelvezete inkább nagyobb gyerekeknek vagy felnőtteknek szól. Az író még arra is külön figyelmet szentelt, hogy a mű rövidsége ellenére is, de egy hihető manó társadalmat mutasson be nekünk. Többek között megismerjük az iskolarendszerüket, az ünnepeket, sőt egyiken részt is veszünk. Az egész regényből árad a szeretet és a tenni akarás, hiszen a sorok között rengeteg tanulságot fedezhetünk fel és komoly mondanivalóval is rendelkezik. Látszik, hogy Bálint nagyon sok időt töltött a világ megteremtésével hiszen, nem csak a manó társadalom lett szépen bemutatva, hanem megismerhetünk olyan lényeket is, mint például a träd-ok, akik a fák őrzői, floránok, akik rovarszerű lények és emellett tehetséges építészek és a kedvenceimet a szürke tündèket. Illetve, a gyönyörű illusztrációkról sem szabad megfeledkezni, hiszen a műben több szemet gyönyörködtető kép is szerepel, ami csak emeli a könyv hangulatát. Az illusztrációkat Papp Norbertnek köszönhetjük.
Összességében egy fantasztikus művet kaptam, amit élveztem olvasni. A karakterek szimpatikusak és szerethetőek voltak. A leíró részek nem mentek a történet rovására, sőt, bizonyos részletgazdag leírásban magyarázatot is kaptunk néhány cselekményre és későbbi eseményre is.
Szívből ajánlom mindenkinek, aki a szívén viseli a Föld sorsát, környezettudatos és szereti Tolkien világát. Egy animációs sorozatot is el tudnék belőle képzelni, ami a mai ifjúsági kategóriában is megállná a helyét és nem utolsó sorban példaként szolgálna a környezettudatosság felé.
A művet a Helma Kiadó oldalán tudjátok beszerezni, ahol kedvcsinálónak egy rövid beleolvasót is találhattok.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése