2023-07-09

Charles Belfoure - A Fabergè - titok


"Elárulnád a családodat, hogy megmentsd az országodat?"




A regény a Romanov dinasztia gazdagságát, tündöklèsèt és kezdeti hanyatlását mutatja be. A parasztság elszegényedèsèt, kilátástalanságát és a zsidó polgárok erőszakos bántalmazását állítja szembe a királyi család és az arisztokrácia fényűző életével. Ahelyett, hogy orvosolták volna a problèmàkat és meghallgatták volna a gondjaikat, a Romanovok és a királypártiak is a zsidókat okolták a forradalmi hangulatèrt.
Az erőszakos pogromok vezettek a felkelèshez és vetítették előre a Romanovok bukását. 
A szerző maga is építész, így részletesen mutatja be eme hivatás szépségeit és nehézségeit. Az elnyomott, szegénységben élők, egy alkotmányra törekedtek, ami a jobb életet és jogokat biztosított volna nekik. Dimitrij herceg származását felhasználva és egyben sutba vágva segít a forradalomároknak, míg újra megismeri a szerelem érzését, és már nem csak maga miatt és az árulása miatt kell aggódnia.
Hosszú és részletes leírásokkal mutatja be az író a palotát, az udvari életet, bálokat, melyek olykor a cselekmény és a karakterek hirtelen változásának, döntéseinek rovására mentek. Sok mindenre nem kaptunk magyarázatot, például hercegek, bárok hirtelen pálfordulására. Kicsivel több információ a forradalomról, annak folyamatáról és kevesebb ruhaköltemèny, szobák, ékszerek leírásáról izgalmasabbá tette volna a történetet.
Ennek ellenére, egyszer mindenképpen érdemes elolvasni. A történet igazából egy törtènelmi romantikus fikció, melynek színterèül II. Miklós cár és Alexandra cárnő uralkodása szolgál. 


Kiadó: Alexandra 
Magyar megjelenés: 2023
Oldalszám: 288
Elárulnád a családodat, hogy megmentsd az országodat?

Dmitrij Markov herceg igazán szerencsésnek mondhatja magát. Tehetséges építész, egyben II. Miklós cár közeli barátja, életét luxusban éli. Ám a cári udvar csillogása sem tudja elfedni az Oroszországot sújtó bajokat. A fényűző szentpétervári palotákon túl a nyomor és az erőszak az úr, a felvilágosult herceg pedig egyre nagyobb kiábrándulással figyeli a dekadens arisztokrácia fékevesztett haláltáncát, különösen miután a szabadgondolkodó Katya Golicin megismerteti a pazar báltermektől távol tomboló pogromok borzalmaival. Az elszánt doktornő még a rettegett cári titkosrendőrséggel is szembeszáll, hogy megmentse népét az elnyomástól.
A gyilkos macska-egér játékba keveredett Dmitrijnek a kötelesség, a szerelem, az erkölcs és a hűség útvesztőjében kell meglelnie a helyes utat, ahol egyetlen rossz lépés is halálos lehet. A herceg válaszút előtt áll: saját családja a fontosabb, vagy az ország sorsa?
Charles Belfoure, a nagy sikerű A párizsi építész szerzője az orosz történelem egyik legizgalmasabb korszakába röpíti el az olvasót fordulatokkal és érzelmekkel teli új regényében.





Oroszország kultúrája, társadalma és politikája mindig nagyon érdekes és összetett téma. Bár, maga a Fabergè - titok egy fikció, de az író olyan részletgazdagon meséli el eme korszak sötét és kegyetlen történetét, hogy az olvasó úgy érzi, egy időutazáson vesz részt, mely élénk képet fest a társadalmi különbségekről,  az arisztokrácia felsőbbrendűsègèről, a parasztok és főleg a zsidók elnyomásáról.

Noha bepillantást nyerhetünk a Romanov dinasztia mindennapi életébe és megismerhetjük a cári pár közönség nélküli életét is, a főbb karakterek kitalált személyek, mint Dimitrij Markhov herceg, II. Miklós cár legjobb és legrégebbi barátja. 
Dimitrij herceg felesége Lara hercegnő, egy gonosz, pletykás és rosszindulatú nő, aki számos arisztokrata életét tette már tönkre pletykálkodásával. Dimitrij és Lara házassága, már csak látszat házasság, hiszen egyik sem szereti a másikat, és számos szeretője van mind a kettőjüknek. A válás szóba se jöhet köreikben, így kifelé a tökéletes házaspár képét mutatják.


Dimitrij herceg az arisztokrácia felsőbb köreihez tartozik, de azon kevesek egyike, akik rendes hivatással rendelkeznek és a kötelező bálokon és estèlyeken kívül, építészetettel foglalkozik. Dimitrij királypárti, hű a koronához, de lassan megkérdőjelezi az addigi egész életét, mikor szemtanúja lesz egy erőszakos pogrom utóhatásainak, melyek a zsidó otthonok és javak pusztulását okozta. Számtalan sebesült, megvert férfi, nő és gyermek és megannyi holttest hever az utcán és szekereken. A herceg innentől kezdve kezdi megkérdőjelezni, barátja, II. Miklós cár uralkodói szerepét. 
Vajon Miklós keze van a zsidók elleni erőszakos fellépés mögött? Tudott róla, vagy egyszerűen csak nem érdekli,hogy mi lesz velük?
Számtalan kérdés fogalmazódik meg benne, és teljesen más szemmel kezdi nézni a dolgokat.

Miután egy királyi bálon találkozik Dr. Katya Golicin-nel, hamar rokon lelket fedez fel benne aki éppúgy rajong a művészetèrt és a zenèèrt, mint ő maga. Katya meghívja Dimitrij-t a csütörtökönkènt tartandó művészkörükbe, ahol számos művészrajongóval tud eszmecserèt futtatni.
A művészeten kívül közös pontjuk,hogy mind a ketten elborzadva figyelik, ahogy az uralkodó osztályok tagadják a mèlyszegènysèget és a zsidóüldözéseket. Nem vesznek arról tudomást, hogy szenved az orosz nép, és nem adják meg a nekik járó jogokat sem.
Dimitrij és Katya nem tudják tovább tétlenül nézni a katonaság és az uralkodói osztály kegyetlensègèt és elhatározzák, hogy aktívan részt fognak venni ennek a megállításában. 
Dimitrij számára ez annyit jelent, hogy el fogja árulni barátját II. Miklós cárt. Ez a kettős érzès felemészti, de nem fogja tovább homokba dugni a fejèt, amíg a nép szenved.

A szerző lenyűgöző cselekményleírással és szimpatikus szereplőkkel és kevésbé szimpatikus titkos rendőrséggel, katonasággal, besúgókkal valós történelmi képet fest a politikai és társadalmi forradalomhoz vezető eseményekhez. II. Miklós cár és Alexandra cárnő továbbra is megvannak győződve arról, hogy a nép szereti őket és Miklós Isten által felkent cár, és a nép atyuskája, hiszen a Romanovok mintegy háromszáz éve Oroszhon uralkodói és nem hisznek a parlament létjogosultságában, mert tudják, hogy mi a jó a nèpüknek, mindig tudták és mindig is tudni fogják.

A Fabergè tojások, nagy szerepet játszottak a forradalom előtti időszakban, hiszen a királyi udvarba beszivárgott forradalmi szimpatizánsok kódolt üzeneteket hagyták egymásnak, ezekben a bonyolultan megtervezett és megszerkesztett remekművekben.
Monkranszkij vezérezredes megvan győződve arról, hogy a forradalom élén Dimitrij herceg áll, és ha rábizonyítja a felségárulást, bosszút tud rajta állni , amiért ő a cár különleges figyelmèt élvezheti, illetve amiért felesége szeretője volt. A vezérezredest inkább személyes sérelmek hajtják ennyire előre,mintsem a forradalom a forradalom leverése.
Monkranszkij minden eszközt bevet, semmitől sem riad vissza, hogy igazát vagy nem igazát bebizonyítsa, megzsarolja Lara hercegnőt, hogy kémkedjen férje után, különben tönkreteszi a hírnevèt a felsőbb körökben.
Lara elfogadja a kapott ultimátumot, hiszen férje elárulta a saját társadalmi osztályát és úgy érezte, hogy eladta őt és az egész arisztokráciát a zsidók és parasztok védeleme érdekében. A hercegnőre érdemes figyelni, hiszen nem egy meglepetést fog még okozni, bár méltánytalanul keveset szerepel történetben.

A zsidó nép elleni pogromok bemutatása nagyon jól sikerült. A szerző valósághűen ábrázolja ezt a történelmi időszakot, hiszen az orosz nép az antiszemita propaganda hatására, megtámadta, megerőszakolta, kivégezte a zsidó embereket és a hatóságok sokszor csak hátat fordítottak és nem segítettek az elnyomott és bántalmazott zsidókon, sőt sokszor még őket hibáztatták a történetekèrt.
Dimitrij egyik alkalommal elkíséri Katyat az egyik felvonuláson, melyet a Feketeszázak és a kormány szervezet. A felvonulás békésen indul, az emberek a Téli Palota elé szerettek volna vonulni, ahol át adhatják a petíciót a cárnak , egy jobb élet reményében. 
A felvonulás vérfürdőbe torkollik, hiszen a tömeg tele volt Ohrana-kémekkel, így a kormány minden egyes megmozdulásról tudott.
A nép és Dimitrij értetlenül áll a történtek előtt, és nem akarja elhinni, hogy a cár nem segített és elárulja őket. Dimitrij próbálja meggyőzni a cárt, hogy  fontolja meg a petícióban leírtakat, de hajthatatlan és mostmár Dimitrij teljes mértékben szembesül a ténnyel,hogy II. Miklós cár gyűlöli a zsidókat és a régmúlt dicsőségèben él.

A történet vége igazán izgalmasra sikeredett. Eljött a Csajkovszkij-emlékmű alapkőletétenènek a napja, s közben merénylet készül a cár ellen. A nagy felfordulásban Dimitrij és Katya napjai, percei megvannak számlálva, azonban nem várt helyről érkezik a segítség. 

Az utolsó pár oldal feszültséggel és reménnyel teli, izgulhatunk,hogy élve kijutnak -e Oroszhonból vagy végleg bekebelezi őket az igazságszolgáltatás és halál vár rájuk. Az orosz titkosszolgálat nem ismer kegyelmet, és mindent elkövetnek,hogy azt hallják ,amit hallani akarnak.

Összességében nem volt rossz a történet.  Az udvari intrikák és politikai ármanykodások mellett, nagyon sokszor és nagyon részletesen olvashattunk mesés ruhákról, ékszerekről és hajköltemènyekről, szobákról , ételekről. Ami nem is lett volna baj, ha nem a történet rovására ment volna. Túl hosszan volt sok minden taglalva, ami miatt néha elkalandoztak a gondolataim. A könyv lassan és fokozatosan épül fel, olykor van egy-kèt üres járat, de a történet utolsó 100 oldala kárpótól mindenèrt.

Dimitrij felesége, Lara hercegnő 10 évvel ezelőtt egy okos, kedves és humoros teremtés volt, de jelenleg anyagias, rosszindulatú és pletykás nő, és ezt a nagy változást nem magyarázta el a szerző, nem tudjuk meg, hogy mi történt ez idő alatt, amiért ennyire rossz irányba változott. Lara-ban bőven volt potenciál, amit szerintem hiba volt kihagyni.

A Fabargè tojások nagyon szépek, és tényleg valósághűen vannak bemutatva, de vigyázat a könyv címe megtévesztő, a Fabargè - titok mást jelent, mint, amit elsőre hinnénk. 

Az orosz ékszerèsz csak egy - egy jelenet erejéig mutatkozik meg.
Mindenesetre, ha valakit érdekel a munkássága nyugodtan nézzen utána, mert tényleg messzemenően gyönyörű ékszereket és tojásokat készített.

A könyvet a hibái ellenére, az orosz történelem iránt rajongóknak  ajánlom, a fikció és a túl sok leírás ellenére valóságos elemek is megmutatkoznak benne. 
Kedvenc ugyan nem lett,  és sok a kiaknázatlan lehetőség is benne, de egyszer mindenképpen érdemes elolvasni a művet.

Értékelés

⭐⭐⭐

Kedvenc idézetek

– Az életnek a halállal folytatott gigászi harca tölti ki az ön mindennapjait. El sem tudom képzelni, milyen teher lehet ez – mondta Dmitrij elismerő hangon, miközben kezét a nő korláton nyugvó kezére tette.

– Alig várom, hogy bemutassák az idei húsvétra készített Fabergé birodalmi tojást! – szólt a bárónő lelkesen.
– A tavalyi Lóherés tojás egészen kivételes munka volt – áradozott Tremenyiszkij hercegnő. Az áttetsző zöld zománccal borított tojás a cár lányainak miniatűr portréit rejtette magában, melyek kereteit parányi kék briliánsokkal díszítették.

– Az a különös, hogy még mindig rend van az utcákon… de valami történni fog előbb vagy utóbb. Olyan ez, mint az a vészjósló vihar előtti csend.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Amit a könyves kifejezések jelentenek: Útmutató a népszerű olvasói zsargonhoz

Sziasztok! Hát nem csodálatos dolog a könyvek világa? Új történetekbe, varázslatos világokba kalauzolnak el minket és inspiráló karakterekke...